简体中文 | ENGLISH


Online Banking

 
 

Corporate Governance

 
 


Supervises and Board of Supervises


 

The Board of Supervisors:

The Board of Supervisors is the Bank’s supervisory organ and is responsible to the Shareholders’ Meeting. As stipulated in the Company Law of the People’s Republic of China and the Articles of Association of the Bank, the Board of Supervisors is responsible for overseeing the Bank’s financial activities and the legality and compliance of the Board of Directors and the senior management in performing their responsibilities.

The Board of Supervisors has set up the Duty Performance and Due Diligence Supervision Committee, the Finance and Internal Control Supervision Committee to assist the Board of Supervisors in performing its functions.

Currently, the Board of Supervisors comprises seven Supervisors, with three supervisor positions assumed by representatives of shareholders, three supervisor positions assumed by employee representatives and one external supervisors. According to the Bank’s Articles of Association, a supervisor has a term of office of three years and may serve consecutive terms by re-election and re-appointment. Supervisors representing shareholders and external supervisors are elected or replaced by the Shareholders’ Meeting.

Members of the Board of Supervisors:

The members of the Board of Supervisors are listed as below:

Name Position
WANG Xiquan Chairman of the Board of Supervisors
WANG Xueqiang Shareholder Supervisor
LIU Wanming Shareholder Supervisor
DENG Zhiying Employee Supervisor
GAO Zhaogang Employee Supervisor
XIANG Xi Employee Supervisor
CHEN Yuhua External Supervisor

The brief resume of the members of the Board of Supervisors are listed as below:

WANG Xiquan
Chairman of the Board of Supervisors

Chairman of the Board of Supervisors of the Bank since November 2016 and Vice Party Secretary of the Bank since June 2016.joined the Bank in 2016. Mr. Wang previously served in several positions at Industrial and Commercial Bank of China Limited (“ICBC”) for many years. He served as the Senior Executive Vice President of ICBC from September 2012 to July 2016 and Executive Director from June 2015 to July 2016. Mr. Wang served as a member of the senior management of ICBC from April 2010 to September 2012. Between September 1999 and April 2010, he successively served as Deputy Head of the Hebei Branch of ICBC, General Manager of Risk Management Department, General Manager of Internal Audit Bureau, and General Manager of Human Resource Department. Mr. Wang graduated from Shanxi Institute of Finance and Economics in 1983 and received a Doctorate degree in Management from Nanjing University in 2009. He holds the title of senior economist.


WANG Xueqiang
Shareholder Supervisor

Shareholder Supervisor of the Bank since August 2004 and Head of the Office of Board of Supervisors since April 2005. Mr. WANG served as Deputy Director General Supervisor and Director General Supervisor of the Bank from July 2003 to August 2004 before the Bank’s corporate restructuring. Mr. WANG served as Deputy Director General Supervisor at Agricultural Development Bank of China from October 2001 to July 2003, and worked with the Central Financial Working Commission from October 2000 to October 2001. From November 1996 to September 2000, Mr. WANG worked with Hong Kong Gang Ao International (Holdings) Co., Ltd. and Hong Kong Fujian Group Limited in succession. Prior to that, Mr. WANG worked with the Ministry of Finance from August 1985 to October 1996. Mr. WANG is a senior accountant and Certified Public Accountant qualified by the Chinese Institute of Certified Public Accountants. Mr. WANG graduated from China Central University of Finance and Economics in 1985 and obtained his Doctorate in Economics from Public Finance Institute of the Ministry of Finance in 2008.

 


LIU Wanming
Shareholder Supervisor

Shareholder Supervisor of the Bank since August 2004. Since January 2014, Mr. LIU serves as Deputy General Manager of the Audit Department of the Head Office of the Bank. From November 2001 to August 2004, Mr. LIU was designated by the State Council to serve as a Director Supervisor and a Deputy Director General Supervisor at Bank of Communications and the Bank. From August 1984 to November 2001, Mr. LIU worked with the National Audit Office, Agricultural Development Bank of China and the Central Financial Working Commission. Mr. LIU received a Bachelor’s degree in Economics from Jiangxi University of Finance and Economics in 1984.


DENG Zhiying
Employee Supervisor

Employee Supervisor of the Bank since August 2010. Mr. DENG currently serves as the General Manager of the Supervisory Department in the Bank’s Head Office. Mr. DENG has served as Deputy General Manager of the Supervisory Department in the Bank’s Head Office from July 2008 to July 2010. From June 2007 to July 2008, Mr. DENG served as a member of the Party Committee and the secretary of the Party Discipline Committee in the Tianjin Branch of the Bank. From February 2008 to July 2008, Mr. DENG also served as the Director of the Labour Union of the branch. From June 1993 to June 2007, Mr. DENG worked in the Supervisory Office, the Inspection and Audit Department, the Supervisory Department of the Bank’s Head Office. From August 1984 to June 1993, Mr. DENG worked in the Party Discipline Committee. Mr. DENG received a Bachelor’s degree in History from Nankai University in 1984.

 


GAO Zhaogang
Employee Supervisor

Employee Supervisor of the Bank since April 2016. Mr.Gao is currently the General Manager of the Human Resources Department of the Bank. Mr. Gao worked in the Organization Department of the CPC Central Committee from January 2001 to July 2014, successively served as a Consultant (of deputy head level) of the Office of Enterprise Cadres, the Deputy Head, Head and Deputy Inspector of the Bureau Five of Cadres. From December 1998 to January 2001, he served as the Deputy Head of Development Research Department of China National Petroleum Corporation. Mr. Gao worked in Dagang Oilfield and China National Petroleum Company from July 1992 to December 1998. Mr. Gao graduated from Xi’an Shiyou Institute in 1992 and obtained Doctorate in Management Science and Engineering from Beijing University of Technology in 2012.

 


XIANG Xi
Employee Supervisor

Employee Supervisor of the Bank since August 2012. Ms. XIANG is currently Deputy General Manager and Chief Financial Officer of JIANGSU Branch of the Bank.  She previously held the following various positions in the Bank, including Deputy General Manager and Chief Financial Officer of Suzhou Branch of the Bank from March 2010 to June 2015 , a member of the CPC Committee, Deputy General Manager and Chief Financial Officer of Suzhou Branch from July 2005 to March 2010, Assistant to General Manager of the Suzhou Branch from March 2003 to July 2005,Deputy General Manager and General Manager of High-tech Industrial Development Zone Sub-branch of the Suzhou Branch from October 2000 to July 2005,cadre, deputy group chief, section chief , Deputy Director and Deputy General Manager of the International Trade Settlement Division of the Suzhou Branch from July 1993 to October 2000. Ms. XIANG graduated from the Department of English of East China University of Science and Technology in 1993, and obtained an MBA Degree jointly conferred by Fudan University and University of Washington in December 2004.


CHEN Yuhua
External Supervisor

External Supervisor of the Bank since June 2015. Mr. Chen Yuhua, born in 1953, 62 years old, with a Master’s degree, had successively worked for China Construction Bank, China Cinda Trust & Investment Co., Ltd. and China Cinda Asset Management Co., Ltd. Mr. Chen served as Vice President of China Cinda Asset Management Co., Ltd. from December 2008 to August 2013. Mr. Chen served as Chairman of Cinda Investment Co., Ltd. from April 2004 to December 2008. Mr. Chen served as Head of the Equity Department of China Cinda Asset Management Co., Ltd. and General Manager of Cinda Investment Co., Ltd from March 2000 to April 2004. Mr. Chen served as President of China Cinda Trust & Investment Co., Ltd from December 1996 to March 2000. Mr. Chen served as Deputy General Manager of the Personnel Department and Deputy General Manager of the Personnel & Training Department of CCB Head Office from April 1994 to December 1996. Mr. Chen served as Division Head of the Construction Economy Department of CCB Head Office and General Manager of CCB Real Estate Consulting Corporation from March 1992 to March 1994. Mr. Chen served as Deputy Head of the Construction Economy Division, Deputy Head of the Real Estate Credit Department and Head of a direct sub-branch of CCB Sichuan Branch from August 1986 to March 1992. Mr. Chen graduated from Zhongnan University of Finance and Economics in 1986 and received a Master’s degree in Economics.

Special Committees of the Board of Supervisors:

The Duty Performance and Due Diligence Supervision Committee

The Duty Performance and Due Diligence Supervision Committee comprises 4 members, including Chairman of the Board of Supervisors Mr. WANG Xiquan, Supervisor Mr. WANG Xueqiang, Employee Supervisor Mr. DENG Zhiying,Employee Supervisor Mr. GAO Zhaogang. The committee is chaired by Mr. WANG Xiquan, Chairman of the Board of Supervisors. The committee is mainly responsible for:

  • Reviewing the annual plan of overseeing the legality and compliance of the Board of Directors and the senior management in performing their responsibilities and advising the Board of Supervisors accordingly;
  • Reviewing the evaluation reports of the legality and compliance of the Board of Directors and the senior management in performing their responsibilities and advising the Board of Supervisors accordingly;
  • Reviewing the plan of audit on the departure of the Board of Directors and the senior management and advising the Board of Supervisors accordingly;

The Finance and Internal Control Supervision Committee

The Finance and Internal Control Supervision Committee comprises 3 members, including Supervisor Mr. LIU Wanming, Employee Supervisor Ms. XIANG Xi, External Supervisor Mr. CHEN Yuhua. The committee is chaired by Mr. CHEN Yuhua, External Supervisor. The committee is mainly responsible for:

  • Reviewing the plan of overseeing the Bank’s financial activities and internal control and advising the Board accordingly;
  • Reviewing the Bank’s financial reports (Quarter,Interim,Annual reports)and the Profit allocation method and advising the Board accordingly;
  • Reviewing the implementation plan of overseeing the Bank’s management decision, risk management and internal control and advising the Board accordingly.

  [ Close Window ]
Personal Banking Login
Personal Banking(VIP) Login
Corporate Banking Login



   Development Strategy and Financial Highlights
   Announcements
   Financial Reports
   Regulatory Capital
   Corporate Governance
   Corporate Information
   Capital Market Awards
   Investor Services
   Green Bonds



 
  Site Map | Contact Us | Term & Conditions | Copyright | 京ICP证 060399
 
Copyright © BANK OF CHINA(BOC) All Rights Reserved.